Uncategorized @ 06 May 2019, Comments Off on Siyasi Mahkumlar

Gecende bir yazi okuyordum, Ahmet Altan hakkinda. Yazar diyor ki, “Ahmet Altan, bir hesaplasma yuzunden iceridedir. Yalan yazmis olabilir, dogru yazmis da olabilir, fakat, ondan bu sekilde intikam alindigina bakarsak demek ki soyledikleri dogruymus.”

Su 3 yilda neler gorduk, neler yasadik. Bildigim herseyi sildim, tekrar okuyorum insanlari.

Uncategorized @ 18 April 2019, Comments Off on Tilki kurnaz midir?

Gecen bir tweet okudum, diyordu ki, “Tilkiyi kurnaz yapan dehası değil, söylediği yalanlara inanan ahmaklardır.” baya guldum, hosuma gitti. Simdi bir grup cikmis normallesiyoruz artik diye seviniyor. Az nefeslen kardesim, nereye normallesiyorsun. Sunu soyleyeyim, hayatinda bir kez bile “Bu yurtta sulh konseyi nedir? uyeleri kimdir?” yada “4 gunluk er (sivilde coban) nasil agirlastirilmis muebbet alir?” diye soran yoksa, kusura bakmayin en hafif tabirle ahmaktir. Eee, bu tilki de sizi daha cok s.ker. Hadi kolay gelsin.

Uncategorized @ 02 April 2019, Comments Off on Hersey bitti mi?

Bilakis yeni basliyor. Secimde AQP karsisinda kazanan herkesi kutluyorum. Fakat anlamadigim cok sey var. 1- Bahceli neden “hemencecik” herkes sonuclara saygili olsun dedi? 2- YSK baskani yurek mi yedi? 3- SS nerede? 4- Cennet tapulari hala gecerli mi? (Ahlaksiz musrikler)

Neyse secim bitti peki ne olacak? KHK’lilar, ne yazik ki bizlere birsey olmayacak, en stabil biziz – kisa vadede. Cunku gorunuyor ki tayyibi kim oraya getirdiyse o indirmeye calisiyor. E tamam da peki ne olacak? Bu kadar insanin ahini alanlar, ve bittabi ona ses cikarmayanlar, bugunlerinizi guzelce yasayin. Agac koku yiyeceksiniz daha. Yada yiyin birbirinizi ete para vermeyin. Tutun birbirinizi g.te para vermeyin. Herkese selamlar. AQP’liler Allah belanizi versin.

Uncategorized @ 27 November 2018, Comments Off on Çok mutluyum

Çok mutluyum, Allah belanızı vermiş ya onu da şu dünya gözüyle gördüm. ✌️ Beter olacağınızdan eminim. Hadi hayırlısıyla. LoL

 

 

Uncategorized @ 24 November 2018, Comments Off on Resesyon nedir?

Ekonomik daralma da deniyor. Google ile ararsaniz baya sonuc bulursunuz. Hizlica birsey soyleyecegim, guvendigim birisinden ogrendigim bilgiye gore (ki bu acik kaynaktir sadece ismini verip rahatsiz etmenizi istemiyorum) 2019 yilinda haliniz harap. Hergun dua edemiyorum tabi is guc bazen yogunluk oluyor ama bilin ki en buyuk istegim halk olarak insanlara ettiginizi aynen yasamadan can vermeyin. Hadi gorusuruz. Comarlar siktirsin.

Uncategorized @ 23 October 2018, Comments Off on Elveda

Herkese merhaba,

Normal yollarla olmayan bir ayrılık olduğu için klasik iç ağ maili ile vedalaşmak nasip olmadı. Beni rahat bıraksalardı basit bir hakkınızı helal edin ile kapanacaktı konu. E madem öyle ben de buradan uzunca bir veda mesajı yazayım dedim.

Son yıllarda gördüğüm kadarıyla S’de yapılan işleri yazarak veda etmek moda haline geldi. Ben de başlayayım o zaman.

03.07.2006 yılında bence çok ilginç olan bir mülakat ile S’de işe başladım. İlginç dediysem ağır top diyebileceğiniz herkes mülakatımdaydı, aranızdaki bazı andavallar torpil olarak algılayabileceği için aptala anlatır gibi anlatmak zorundayım, siz utanmasanız da aptallığınızdan ben utanıyorum. Mülakatın gidişatı biraz komik/stresli/eğlenceliydi hepsi bu.

Biraz ıvır zıvır alışma dönemi derken S projesinin görüntü işleme kısmı ile başladık. Kameradan görüntü almaktı, işlemekti derken baya uğraştık bunla. O zaman amir olan U.T. sen biraz sıkıldın bu işten sanırım, sana değişiklik olsun biraz dedi ve meşhur kit macerası böylelikle başladı. Ekip iyiydi tam 6 kişi çalışıyorduk. U.T., S.U., U.A., G.K., H.S. bir de ben. Sonra işten ayrılanlar oldu, askere gidenler oldu yeni girenlerin de katılımıyla grubumuz 4 kişiye düştü. Gel zaman git zaman, herşeyin başlangıcı o yönetim değişikliği oldu.

Bu değişiklikte çok kişiyi kaybettik. U.T. gitti, bence koordinatör olması hata olan C.A. gitti ve diğerleri. Ha C.A.’ya neden üzüldüğümü sorarsanız bir Linux gurusu olarak benim gibi amatör bir yazılımcının idolüydü. Her iyi mühendisten her zaman iyi bir yönetici olmayacağı düsturu ile S’nin deliler gibi faydalanabileceği C.A. işten ayrıldı.

Tabi biz de kitlerde 3 kişi kaldık. Tam da bu sırada K-1’in en şatafatlı dönemiydi. Kış ortası yer testleri. Herşeyi idare etmek zorunda kaldım. U.T. eksikliğinde ilk defa işleri tek başıma götürüyordum. Bence başarılı da oldum. Sonra H-2 ve H-3 başladı bir yandan da H-1’in akıllara zarar seri üretimi.  Bir yandan H-1’in saçma dertleri geliyordu önümüze, bir yandan K-1 uçuşlarda geliştirilmeye devam ediyordu. Öte yandan da H-2, H-3 yer testleri üretim planlaması, ucuzlatması, 400k lık komik bütçelerle üretim yaptırmaya çalışma faaliyetleri derken bir de despot yöneticimiz APK ile uğraşıyorduk. E tabi arada bir de önümüze sanırım bunda bir problem var denen ve sahibi olmayan (aslında var da her zamanki gibi kafasını kuma gömer) S projesinin F ve G kartları FPGA işleri.

Hiç unutmam amirimiz KÖ projesine geçici olarak senin ismini yazıyorum yeni gelenlerden birisini asil olarak vereceğim dediğinde C.A. ben senin bu projeyi de alabilecek boşluğun olduğunu bilmiyordum yoksa seni HH’ye alacaktık aslında demişti. Meğer APK çok işimiz var K-1 projesi çok kritik durumda Enes’i kesinlikle veremeyiz çok yoğun demiş. Hoş, aynı APK bulduğu her fırsatta da aslında sana ihtiyacımız yok minvalinde laflar sokmaktan da geri kalmazdı.

Neler yaşamadık ki? Doktora’ya kabul aldım. Bu arada ODTÜ Elektronik. Ya size Elektroniği 4 senede bitirip yüksek lisansı da orada yaptığımı söylemiş miydim? Neyse söylemediysem de söylemiş olayım. Bu arada doktoraya da torpille girmedim. 2 dönemde yeterliliği geçtim. Unutmam M.Ç. ile ortak çalışırdık YILLIK İZİN kullanarak. Herşeye nane olan birimin çalışanları bizim kendileri gibi ODTU’ye görev izniyle gidip çalıştığımızı düşünürlerdi. Neyse tek faydası askerligi uzatmak oldu. Doktora ne olmuştur sizce? Tabi ki bu kadar işin arasında doktora olmadı, bıraktım. Dikta altında iş dışında başka bir iş yap da görelim bakalım. Keşke yeni gelen gençlerin beyin ırzlarına göz dikseydim de projeye 7-8 kişi alıp diğer doktora yapanlar gibi işyerinde sadece doktora ile uğraşsaydım. Şaka şaka, öldürseniz öyle birşey yapmam. İş yeri bana o maaşı iş yapayım diye veriyor, kendi görüşüm basit bir iş için haram lokma yiyemem. Yeseydim veya yiyeni övseydim belki bu yazıyı da okumayacaktınız. Baya yükselirdim bence. Bir Gebze, bir Eskişehir, bir Ankara ikmal, bir orası, bir burası, bir S’dekilerin totosunu topla, e tabi bir yerden sonra yeter diyor insan.

Ama seviyordum be, bütün bu keşmekeşe rağmen S’deki arkadaşları gerçekten seviyordum, kızsam ve belli etsem de ayrılmaya gönlüm razı olmuyordu. Bir de tabi yer değiştirmeyi sevmeyen bir mizacımın olması da etkili 🙂 Aselsan’a başvurdum. REHIS ile görüştüm, yine aracı veya torpil sokmadan araya. Manyetik için sistem mühendisliğine almak istemediler, e haklı tabi en son 10 sene önce teorisini okuduğum birim için neden alsınlar ki? Ama yine de iyi oldu deneyim oldu bana. İstanbul’da özel bir firma ile görüştüm. Çok uzattılar alım işini canım sıkıldı sonra ne oldu bilmiyorum bile. Sonra en heyacanlısı oldu. İngiltere ile görüşmeye başladım. Kafaya koymuştum çocuklarımın iyi bir ülkede iyi bir eğitim almasını istiyordum. Mülakat, sınav baya iyi gittik derken şirket başka bir şirkete satıldı bizim işler de durdu. Şansa bak! Burada da torpil olmadığını söylememe gerek yok herhalde. Bu paralelde (ops!) Amerika’da doktoraya başvurdum. Gitmeliydim çünkü S elimden almıştı doktora yapma imkanımı. Kaderimi bir diktatörün yazmasına izin veremezdim. Hoş sonra onu da aldılar görevden ya neyse. Bize spor yapmayın (yani : sakatlanırsanız projem aksar) diyen diktatör bıraktığımda spor yapmaya başlasam olur diyordu. Bunu neden söyledim arkadaşlar S’de böyle tipte onlarcası var. Uzatmayalım paralelde doktoraya başvurdum kabul aldım. Şartlar biraz beni zorlayacaktı, yani kalbim gitmek isterken mantığım çocuklar zorlanabilir kal diyordu. S.Z. ile görüştüm hemen bayram öncesi. Abi ben gitmek istiyorum ama kafam karışık bayramda biraz daha düşüneyim sana kesin kararımı söyleyeyim dedim. O lanet olası darbe de bu dönemde patladı işte. (DİPNOT : kim yaptıysa işin içinde en sevdiğim insan da varsa canı gönülden dilerim ki Allah belasını versin. Ötede de iki elim yakasında o şerefsizlerin.) Döndük, meğer darbe bana patlamış, saf Enes, hala işleri devrederken alacak arkadaşlar sıkıntı çekmesin diye dişinip toplu izinde de çalışmak istemiş. İstifamı hazırladım vermeye çalıştım, kimse olmadığından veremedim, telefonda konuştuk niyetimi söyledim. Sonra herkes çağrıldı. İstifamı verdim. Sonra İK odaya kilitledi kendini. Demek ki liste hazırlamışlar. Bir pazartesi sabahı da S’ye sokmadılar. Açığa alınmışım.

Burada bir ara vereyim ve size bazı şerefsizlerden bahsedeyim.

1- Bir şerefziz demiş ki ben C.A.’nın adamıymışım. O halde onlardanım. Çünkü C.A. gidip de APK gelince çok söylenmişim. Cevap: Yukarıda açık yazmaya çalıştım. İhtiraslı bir diktatör altında ezilmektense servis arkadaşım olan bir Linux gurusundan birsürü şey öğrenmeyi yeğlerim. Evet tüm bu olanlara rağmen hala yeğlerim.

2- Bir şerefsiz ise eşimin başının örtülü olup olmadığını merak etmiş. Cevap vermeye gerek yok. Sizin işiniz değil. Çok merak ediyorsan gel evimde misafir edeyim, eşimi değil evimi de gör. Yoksa ağzımı pis bozabilirim, hayvan.

3- Başka bir şerefsiz de C.A. döneminde en yüksek primi koordinatörlükte ben alıyormuşum demiş. Cevap veremiyorum çünkü kimin ne aldığını bilmiyorum. O dönemde uzman araştırıcıydım. En yüksek primi alsaydım herhalde fark ederdim çünkü benimle emsal arkadaşlarla maaşlarımız 3 aşağı 5 yukarı aynıydı. Kendi birim dönem primlerini de görmek isterim tabi bu şeref yoksununun, hala içimde kalmıştır.

4- Yine bir şerefsiz de demiş ki bizim koordinatörlükte kimin ne kadar prim alacağını ben belirliyormuşum. Keşke senin primini kesseymişim. Gavat!

Aldığım maaşı hak etmeye çalıştım. Yaptığım işi elimden geldiğince iyi yapmaya çalıştım. Tahminim odur ki bizim koordinatörlüğün diğer birimlerle en iyi iletişime geçen kişisi ben olabilirim, problem üretmektense işlerde çözüm yollarını araştıran biri oldum. Buna da diğer birimlerde çalışan arkadaşlar karar versin.

Alnım açık, başım dik. Başımı hep vicdan yastığına koydum. Kalp kırmamaya çalıştım, haram yememeye, aileme yedirmemeye gayret ettim. Gönül bağı ile bağlı olduğum ilk işyerim S ile de tüm bağlarım kopmuş oldu. “Bir kişinin yaptığı işten dolayı tüm bir camia karalanamaz” (katılıyorum, yapan adiler cezalandırılmalı) diyen kanı bozuklar ben gibi birçok insanın hakkına girdi. Eski mesai arkadaşlarım! aranızdaki kanı bozuklar yüzünden malesef sizden bazılarınızla irtibatımı kesiyorum. Bir yada birkaç kişinin yaptığı hata yüzünden siz de ceza çekeceksiniz. Özellikle işlerimi devralacak arkadaşlar, küfürlerinizi bana değil öğlen aynı karavanadan yemek yediğiniz haysiyetsizlere yöneltin. Ben gibileri atarken sizin ne yapacağınızı düşünmüşlerdir herhalde. Komik olmayın, tabi ki düşünmediler. Dertleri tek onların. Tek, Tek, Tek, Tek. Anladın sen onu 🙂

Uncategorized @ 09 August 2018, Comments Off on TR nereye gider?

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/balyoz-terfisi-2564661/

Bu haberi oldukca manidar buluyorum. Bir yandan itiraf, bir yandan da TR’nin nereye gidecegini anlatiyor. Soyle ozetleyeyim. Su tarih itibariyle acacagim davada alacagim maddi hak mahrumiyeti, faizsiz ve enflasyonsuz, 250 bin TL. Ben ortalama biriyim, daha manevi tazminatlar falan da olacaktir. Ustune ustluk ulke yonetimi olarak karanlik islere bulasildigi da ortada. Tum bunlari goz onunde bulundurursak onumuzde 2 yol var. Ya hukuk geri gelir hersey normale doner. Yada iran veya rusya demeyecegim, kuzey kore veya kuba gibi tamamen ice kapali bir ulke oluruz. Gidis ikinciye dogru oldugu acik. Gecmis olsun.

Uncategorized @ 06 August 2018, Comments Off on Bir yikim olabilir

Hemen aklima geldi. Gecenlerde gordugum bir fotograftan mulhem, sokaklarin, marketlerin, bakkallarin ve sevdiginiz yerlerin fotograflarini cekin. Acaba diyorum ki, sosyal bir patlama oldugunda ne olur diyerek sarayin savunma sistemlerini denemis olabilirler mi?

Bu arada AQP’nin attigi tum yalan ve iftiralari bir kenara not edin, sanirim hepsi olacak, kendi baslarina gelecek, simdilik geliyor goruyoruz.

Uncategorized @ 06 August 2018, Comments Off on Neler oluyor?

Oncelikle, gecen hafta Venezuela’da Maduro’ya yapilan duzmece suikastten kisaca bahsedelim. Adam bir TR ziyareti yapti cakal oldu. Sacma bir saldiri sonucanda binlerce insan hapse gidiyor. Benim bildigim konular bunlar ne yazik ki.

Dolar artiyor. Onceki yazilarimda da belirtmistim, stok yapin. Bunlar son donemler kuru gida, konserve alin. Paraniz varsa dolar almaya devam edin. Satin ne varsa, bunlar son firsatlar.

F-35 mevzusunu kayda deger bir hamle olarak gormuyorum. Soylu ve gule uygulanan ambargo ise daha ciddi bence. Eger boyle bir ambargo ulke geneline uygulanirsa tek kelime ile bittik demektir. Iste o zaman agac kabugu kemirme donemi baslar.

Kendinize iyi bakin. AQP liler! Allah da sizin belanizi versin.

Uncategorized @ 21 April 2018, Comments Off on Günce

Selamlar, Twitter’da gezerken bir askerin neler yaşadığı ile ilgili bir günce tuttuğunu gördüm. Hoşuma gitti açıkçası ben de gelecekte hatırlamak üzere bazı şeylerden bahsetmeyi uygun gördüm. Ortaokulda bir İngilizce öğretmenim vardı, Hasan hoca. İngilizceme onun kadar katkı yapan ikinci bir insan olmadı sanırım. Hasretle selamlarımı iletiyorum kendisine. Tarsus macerasını yazmayayım sıkıcı olur. Orta 1 de Akhisar’a taşındık. İlginç bir hikaye… Normalde başarılı sayılacak bir öğrenciydim ama orta 1 karnem inanılmaz kötüdür. Matematik 3 Türkçe 2 falan… O günleri hatırladıkca üzülürüm büyük şoktu bu değişiklik. Arkadaşım Abdullah ile de o gün tanıştık. Bir daha da ayrılmadık çok şükür. Neyse gel zaman git zaman okula alıştıkça benim dersler iyileşti, fakat fen lisesi olmadı. İyi ki de olmamış diyorum. Lise yılları en güzel yıllardı belki de. Yaya yaya neredeyse okul birincisi oldum. Sadece son sınıfta ÖSS hazırlığı heyecanlıydi, unutmam sınava saçma sapan bir birinci sınıf sırasında giriyordum. Arka siramdaki kız adımı duyunca sen şu Enes misin diye sormustu. LOL. Kendimi celebrity gibi hissetmistim ilk defa.

Neyse, ÖSS sınavından 1 ay önce denemelerde full çekmeye baslamistim. İnanılmaz güzel bir duygu merak eden varsa… Fakat sınavda maalesef talihsizlik ile 4 yanlış yaptım, kısmet ODTÜ elektronikmis, kazandık. Biraz İngilizce de çalışıp hazırlığı da atladim, oh mis.
Okulu 4 senede iyi denebilecek bir derece ile bitirdim çok şükür. Motivasyon büyüktü, iş bulup şimdiki eşim ile evlenmek